1 KontaktHore
1.1 Organizácia Štatistický úrad Slovenskej republiky
1.2 Adresa Miletičova 3, 824 67 Bratislava
1.3 Kontaktná osoba Slávka Šályová
1.4 Odbor Odbor štatistiky poľnohospodárstva
1.5 Telefón +421 2 50236 335; +421 2 50236 339
1.6 E-mail info@statistics.sk
2 Aktualizácia metaúdajovHore
2.1 Dátum poslednej zmeny 01.03.2023
Popis štatistikyHore
3.1  Popis údajov

Tabuľka hrubá poľnohospodárska produkcia z hrubého obratu obsahuje údaje o HPP za oblast rastlinnej a živočíšnej výroby v príslušnom kalendárnom roku uvedenej v hodnotovom vyjadrení v EUR.


3.2  Klasifikačný systém

Klasifikácia štatistických územných jednotiek v zmysle Vyhlášky Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 438/2004 Z. z., z 19. júla 2004.
Štatistická klasifikácia ekonomických činností (SK NACE Rev. 2).

3.3  Pokrytie štatistických oblastí a okruhov

Údaje poskytujú spravodajské jednotky, ktoré sú vedené v poľnohospodárskom registri
Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktoré vykonávajú činnosť podľa SK NACE:
01.1 Pestovanie netrvácnych plodín
01.2 Pestovanie trvácnych plodín
01.3 Rozmnožovanie rastlín
01.4 Chov zvierat
01.5 Zmiešané hospodárstvo

03.2 Akvakultúra

3.4  Štatistické pojmy a definície

Údaje o HPP v oblasti rastlinnej a živočíšnej výroby sú za poľnohospodárske podniky zapísané v obchodnom registri, za vybraných samostatne hospodáriacich roľníkov so spravodajskou povinnosťou a odhady za drobných samostatne hospodáriacich roľníkov a domácností, ktoré spĺňajú prahové hodnoty štrukturálneho zisťovania fariem. HPP sa sleduje za kalendárny rok v EUR bez DPH.

3.5  Štatistická jednotka

Štatistickou jednotkou sú právnické osoby zapísané aj nezapísané v obchodnom registri a fyzické osoby, bez ohľadu na počet zamestnancov, ktoré sú vedené v poľnohospodárskom registri Štatistického úradu SR, ktoré vykonávajú činnosti podľa SK NACE uvedené v bode 1.3.

3.6  Cieľová populácia

Poľnohospodársky register vedený Štatistickým úradom Slovenskej republiky podľa zákona NR SR č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov je zdrojom informácií o právnických osobách a fyzických osobách, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu a sú zapísané do evidencie podľa osobitného všeobecne záväzného právneho predpisu.

3.7  Geografické pokrytie

Údaje sú publikované za SR, v členení podľa krajov.

3.8  Časové pokrytie

HPP je zverejňovaná od roku 1997.

3.9  Bázické obdobie

V údajoch o HPP sa nepoužíva bázické obdobie.

Merná jednotkaHore

HPP sú zverejnené v tis. EUR.

Referenčné obdobieHore

Referenčným obdobím je kalendárny rok.

Inštitucionálny mandátHore
6.1  Právne akty a iné dohody

Spravodajská povinnosť predkladať štatistické výkazy subjektom vyplýva zo  zákona č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov (§ 18 ods. 3) a nie je možné ju odmietnuť (§ 18 ods. 8). Štatistický úrad Slovenskej republiky zodpovedá za ochranu získaných dôverných údajov a garantuje ich použitie výlučne na štatistické účely.

6.2  Spoločné využívanie údajov

Štatistické informácie zo zisťovaní sú zdrojom pre plnenie záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z požiadaviek európskeho štatistického systému, požiadaviek medzinárodných inštitúcii, na zabezpečenie potrieb informačného systému Štatistického úradu Slovenskej republiky.

Štatistická dôvernosťHore
7.1  Politika štatistickej dôvernosti

Štatistický úrad Slovenskej republiky zodpovedá za ochranu získaných dôverných údajov a garantuje ich použitie výlučne na štatistické účely. V súlade so zákonom o štátnej štatistike č. 540/2001 Z.z. §2g a §30 nemôže ŠÚ SR zverejňovať dôverné štatistické údaje, ale len informácie, ktoré vznikli sumarizáciou dôverných štatistických údajov, ktorá neumožňujú priamu alebo nepriamu identifikáciu spravodajskej jednotky.

Smernica o ochrane dôverných štatistických údajov  upravuje spôsob riadenia a  realizácie činností súvisiacich so zabezpečovaním ochrany dôverných štatistických údajov v Štatistickom úrade SR.

Interný metodický pokyn Štatistického úradu SR č. SME 1/2015 k upravuje konkrétne metódy a hodnoty parametrov využívané pri ochrane dôverných štatistických údajov jednotlivých štatistických zisťovaní a súborov dát uvedené v Smernici o ochrane dôverných štatistických údajov, ev. č. SME – 5/2012.


7.2  Zaobchádzanie s údajmi

Štatistický úrad SR pri zabezpečovaní ochrany dôverných štatistických údajov v tabuľkách s agregovanými údajmi uplatňuje vo všetkých prípadoch pravidlo minimálnej frekvencie pre n = 3 spolu s pravidlom p%. Hodnoty v citlivých bunkách sú označené príznakom, rovnako ako aj ďalšie hodnoty v iných bunkách, ktoré nie sú citlivé a sú zvolené tak, aby sa takto nahradil čo najmenší počet buniek pri súčasnom zamedzení dostatočne presného výpočtu hodnôt citlivých buniek. Z tvaru a formátu publikovanej tabuľky nie je zrejmé, ktoré zo zakrytých buniek sú citlivé a ktoré nie.

Politika zverejňovaniaHore
8.1  Kalendár prvého zverejnenia

Údaje nie sú predmetom zverejňovania v kalendári prvého zverejnenia.

8.2  Prístup ku kalendáru prvého zverejnenia

Kalendár je zverejnený na webovom sídle Štatistického úradu SR na karte Produkty.

8.3  Prístup používateľov k štatistickým informáciám

Štatistické informácie sú zverejnené v elektronickej podobe na internetovom portáli Štatistického úradu SR.

Periodicita zverejňovaniaHore

Jedenkrát ročne do 30. novembra.

10  Dostupnosť a zrozumiteľnosťHore
10.1  Tlačové správy

Údaje nie sú zverejňované prostredníctvom tlačových správ.

10.2  Publikácie

Údaje nie sú zverejňované prostredníctvom publikácií.

10.3  On-line databázy

Verejné databázy:
www.statistics.sk → Databázy → DATAcube.

10.4  Prístup k mikroúdajom

Užívateľom sú poskytované agregované údaje, mikrodáta nie sú zverejňované.

10.5  Iné

-

10.6  Dokumentácia o metodike
-


10.7  Dokumentácia o kvalite
Metodické správy o kvalite sú integrálnou súčasťou IŠIS a aktualizované v zmysle interných smerníc.    


11  Riadenie kvalityHore
11.1  Zabezpečovanie kvality

Politika kvality vychádza z poslania Štatistického úradu poskytovať kvalitné a objektívne štatistické produkty a služby pri dôslednom dodržaní dôvernosti štatistických údajov. Príručka kvality popisuje dokumentované postupy systému kvality, ktoré sa používajú pri budovaní, realizácii a neustálom zdokonaľovaní systému manažérstva kvality v Štatistickom úrade Slovenskej republiky. Obsahuje opis systému manažérstva kvality a naplnenie požiadaviek normy ISO 9001. Uplatnenie príručky v praxi zabezpečuje, že všetky činnosti, ktoré majú vplyv na kvalitu vytváraných produktov sú plánované, riadené, preskúmavané, vyhodnocované a spĺňajú požiadavky akceptované v objednávke.

11.2  Hodnotenie kvality

Údaje sú zabezpečované prostredníctvom štatistických zisťovaní, ktoré majú dlhoročnú tradíciu a prostredníctvom expertných odhadov.

12  RelevantnosťHore
12.1  Potreby používateľov

Používateľmi informácií o HPP sú iné ústredné orgány štátnej správy (napr. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR), ďalšie inštitúcie ako napr. Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva. Ďalšími používateľmi údajov sú univerzity, študenti vysokých škôl, odborná a laická verejnosť.

12.2  Spokojnosť používateľov

Štatistický úrad SR uskutočňuje od roku 2009 v dvojročných intervaloch prieskumy spokojnosti zákazníkov so svojimi produktmi a službami.

Cieľom prieskumov je zistiť spokojnosť zákazníkov s produktmi a službami ŠÚ SR, získať informácie o používateľoch, ich záujme a názore na poskytovanie a kvalitu štatistických produktov a služieb. Získané skutočnosti sú cenným zdrojom pre smerovanie ďalších aktivít ŠÚ SR.

Prieskum spokojnosti používateľov štatistiky s produktmi a službami ŠÚ SR

 

Jedným z hlavných cieľov stanovených v Stratégii rozvoja Štatistického úradu SR do roku 2017 je systematicky zvyšovať hodnotu inštitúcie a jej uznanie na národnej a medzinárodnej úrovni. Plnenie uvedeného cieľa úrad monitoruje aj pomocou ukazovateľov dôveryhodnosť ŠÚ SR a miera využívania poskytovaných informácií verejnosťou. ŠÚ SR uskutočňuje prieskumy dôveryhodnosti prostredníctvom externej nezávislej organizácie jedenkrát za 2 roky, so zámerom zabezpečiť objektívnosť a nespochybniteľnosť výsledkov z pohľadu verejnosti.

Prieskum dôveryhodnosti

12.3  Úplnosť štatistických informácií

Ročné časové rady sú dostupné od roku 1997.

13  Presnosť a spoľahlivosťHore
13.1  Celková presnosť

Celková presnosť výsledkov zisťovania, ktoré sú premietnuté do výsledných ukazovateľov publikovaných v databázach, závisí od údajov získaných od oslovených spravodajských jednotiek a presnosti expertných odhadov.

13.2  Výberové chyby

Neaplikuje sa forma výberového zisťovania.

13.3  Nevýberové chyby

Za údaje získavané formou štatistických zisťovaní nevýberové chyby neexistujú. Samotný elektronický dotazník a informačný systém IŠIS poskytuje mnohé aritmetické a logické kontroly medzi premennými, ktoré rozlišujeme na závažné a informatívne. V prípade výskytu závažných chýb vo formulári tento nie je akceptovaný a s pomocou expertov z pracoviska sa dosahuje jeho správnosť tak, aby vstúpil do spracovania. Zapracované sú validačné kontroly automatického charakteru počas zberu a informatívne kontroly s cieľom zachytiť aj logické kontroly a väzby, znížiť mieru čiastkových neodpovedí, anomálii a outlierov. Prostredníctvom týchto nástrojov sa snažíme minimalizovať chyby už v samotnom zbere a následne počas spracovania údajov.

14  Včasnosť a dochvíľnosťHore
14.1  Včasnosť

Údaje sú zverejňované v súlade s Harmonogramom aktualizácie údajov jednotnej verejnej databázy DATAcube.

14.2  Dochvíľnosť

Údaje boli zverejnené podľa Harmonogramu.

15  Porovnateľnosť a koherentnosťHore
15.1  Geografická porovnateľnosť

Údaje sú porovnateľné v rámci SR, podľa jednotlivých krajov.

15.2  Porovnateľnosť v čase

Údaje sú porovnateľné v celom časovom rade.

15.3  Prierezová koherentnosť

Nerealizuje sa.

15.4  Vnútorná koherentnosť

Nie sú zaznamenané žiadne odchýlky.

16  Náklady a záťaž respondentovHore

Štatistický úrad SR sa pravidelne venuje monitorovaniu zaťaženosti spravodajských jednotiek. V rámci optimalizácie štatistických zisťovaní prijíma opatrenia zamerané na zníženie ich zaťaženia. Nákladovosť a zaťaženosť na úrovni Európskych štatistických produktov a jej monitorovane je v kompetencii Riaditeľskej skupiny pre zdroje v rámci Eurostatu.

17  Revízia údajovHore
17.1  Politika revízií

Revízna politika upravuje základné pravidlá a všeobecné postupy uplatňované pri revíziách v ŠÚSR a je stanovená v ROZ-5/2011. V zmysle revíznej politiky je pri revidovaných údajoch vždy uvedený dôvod resp. charakter revízie.

17.2  Revízia údajov v praxi

V prípade potreby sa revízia údajov uskutočňuje v publikáciách alebo databázach s označením revidovaných údajov.

18  Štatistické spracovanieHore
18.1  Zdrojové údaje

Zdrojové údaje o HPP v oblasti rastlinnej a živočíšnej výroby sú z viacerých ŠZ (Poľ 18-01, Poľ 1-04, Osev 3-01, Ryb 1-01, Roč Poľ 1-01, Roč Zav 1-01, Ceny Poľ NC 1-12) za poľnohospodárske podniky zapísané v obchodnom registri, za vybraných samostatne hospodáriacich roľníkov so spravodajskou povinnosťou a odhady za drobných samostatne hospodáriacich roľníkov a domácností, ktoré spĺňajú prahové hodnoty štrukturálneho zisťovania fariem. HPP sa sleduje za kalendárny rok v EUR bez DPH.

18.2  Periodicita zberu údajov

Ročne/štvrťročne/mesačne.

18.3  Zber údajov

Zber údajov zabezpečuje pracovisko ŠÚ SR v Nitre (s výnimkou cien poľnohospodárskych komodít), ktoré je v rámci svojej špecializácie gestorom štatistických zisťovaní v oblasti poľnohospodárstva, lesníctva, rybolovu a životného prostredia s celoslovenskou pôsobnosťou. Elektronický zber údajov je systém umožňujúci spravodajskýmjednotkám online vypĺňanie štatistických formulárov v integrovanom štatistickom informačnom systéme ŠÚ SR (IŠIS). Od 1.1.2016 vznikla spravodajským jednotkám (právnickým osobám, fyzickým osobám - podnikateľom) povinnosť elektronicky predkladať štatistické výkazy v zmysle novely zákona č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v znení zákona č. 326/2014 Z. z. (ďalej len zákon), ktorá obsahuje nové pravidlá predkladania štatistických výkazov. Logické a obsahové kontroly sú realizované automaticky v rámci procesu zberu údajov v IŠIS.

18.4  Validácia údajov

Pracovisko ŠÚ SR v Nitre je zodpovedné za zabezpečenie zberu dát v zmysle kompletnosti zbieraných údajov s pomocou štatistických kontrol údajov.
Rozlišujeme nasledovné kontroly:
1. formálne kontroly realizované automaticky v procese zberu údajov
2. neformálne kontroly, ktorých účelom je kontrola komplexnosti a vzťahov medzi premennými.

Z pohľadu závažnosti chýb rozlišujeme medzi chybami:
I - informatívne chyby – poskytujú dodatočné informácie, ktoré sú potrebné pre proces kontroly a korekcie údajov. Poskytujú informáciu o prípadných prekročeniach stanovených hraníc, o čiastkovej neodpovedi atď.
Z - závažné chyby – poukazujú na konkrétne chyby, ktoré musia byť opravené alebo odôvodnené spravodajskou jednotkou. Konečnú validáciu údajov realizuje gestor zisťovania.

18.5  Spôsob spracovania údajov

V prípade údajov zo štatistických zisťovaní, ktoré tvoria základ výpočtu hrubej poľnohospodárskej produkcie, sa neodpovede alebo položkové neodpovede imputujú údajmi z predchádzajúcich období alebo údajmi dostupnými z iných zdrojov. Údaje v hrubej poľnohospodárskej produkcii predstavujú výsledný stav spracovaný z jednotlivých vstupov vyššie uvedených štatistických zisťovaní.

18.6  Úprava údajov

Nerealizuje sa.