Preskočiť na odkaz na hlavný obsah pomocou prístupového kľúča S.
PortalMenuPortlet
Marcový počet zomretých v SR bol najnižší za posledné štyri mesiace – nadúmrtnosť klesla, stále však dosahovala 48 %
Print Mail TW FB WA

Marcový počet zomretých v SR bol najnižší za posledné štyri mesiace – nadúmrtnosť klesla, stále však dosahovala 48 %

Posledná aktualizácia: 22.09.2022
Ilustračný obrázok
Vydavateľ: Štatistický úrad SR
Dátum publikovania: 05.05.2021

Miera nadúmrtnosti v marci 2021 spomalila vo všetkých vekových skupinách, naďalej však bola vysoká v kategórii ľudí starších ako 65 rokov. Zomrelo o 52 % viac seniorov ako v predošlých piatich rokoch. Oproti februáru sa situácia zlepšila v piatich regiónoch SR, v troch sa zhoršila. Nadúmrtnosť zvýšila dynamiku v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji.

Slovensko zaznamenalo aj v marci 2021 výrazne vyšší počet úmrtí oproti predošlým rokom. Celkovo v krajine zomrelo 7 232 osôb, čo predstavuje o 48 % (2,3 tisíca ľudí) vyšší počet úmrtí oproti priemeru marcových hodnôt v predošlých piatich rokoch (2016 – 2020)*. Druhá vlna pandémie ochorenia COVID-19 tak negatívne ovplyvňovala štatistiky úmrtnosti šiesty mesiac za sebou, celková nadúmrtnosť vyjadrená v percentách oproti priemeru predošlých piatich rokov však medzimesačne klesla. Potvrdili to predbežné údaje o počtoch zomretých v marci 2021, ktoré aktuálne zverejnil Štatistický úrad SR (údaje sa budú v nasledujúcich týždňoch spresňovať). Súčasne úrad revidoval aj dáta za január a február.

„Celková nadúmrtnosť bola v marci evidentne nižšia, ako v januári a vo februári. Pozitívnejší trend vývoja dokresľuje fakt, že na Slovensku v marci zomrelo najmenej ľudí za posledné štyri mesiace. Aký vplyv mal na počte úmrtí COVID-19, prinesú až údaje o príčinách úmrtí,“ povedala Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Ešte v januári 2021 dosahovala celková nadúmrtnosť v Slovenskej republike v porovnaní s päťročným priemerom 75 %, vo februári takmer 67 %.

Zomretí v SR podľa mesiacov - Graf

Pokles nastal vo všetkých vekových skupinách

Aktuálna marcová miera nadúmrtnosti medzimesačne klesla v skupinách osôb v produktívnom i poproduktívnom veku, aj v podskupinách mladších a starších seniorov.

Vo vekovej skupine do 64 rokov (vrátane) zomrelo v marci 1 659 ľudí, nadúmrtnosť  v porovnaní s priemerom predošlých piatich rokov bola vyššia o 36 %, oproti februáru klesla o 15 bodov.

V skupine ľudí v poproduktívnom veku (65 +) zomrelo v marci o 52 % osôb viac ako v predošlých rokoch. Dynamika nadúmrtnosti tejto vekovej skupiny výrazne klesla, ešte vo februári dosahovala 72 %, v januári to bolo až 86 %. Celkovo v marci zomrelo 5,6 tisíca seniorov (nárast o 1,9 tisíca osôb v porovnaní s predchádzajúcimi piatimi rokmi). Potvrdila sa tak situácia predošlých mesiacov, keď osem z desiatich úmrtí v SR predstavujú osoby vo veku 65 rokov  a viac.

Aj v marci 2021 bola zložitejšia situácia v kategórii mladších seniorov (vo veku 65 až 74 rokov). „Nadúmrtnosť v skupine mladších seniorov však po prvýkrát v tomto roku klesla pod hranicu 100 %. V januári bola nadúmrtnosť 108 %, vo februári 103 % a v marci 87 %. Situácia sa zlepšila aj v skupine starších seniorov vo veku 75 a viac rokov, z februárovej hodnoty nadúmrtnosti 59 % na marcových 37 %,“ objasnila Z. Podmanická.

Nárast počtu zomretých voči priemeru v SR - Graf

Najpostihnutejší bol Trenčiansky kraj so 72 % nárastom počtu úmrtí

V rámci ôsmich krajov SR sa marcový nárast počtu úmrtí oproti predošlým piatim rokom pohyboval od 24 % po 72 %. V porovnaní so situáciou vo februári došlo k poklesu tempa nadúmrtnosti v piatich krajoch. V troch regiónoch – v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji – sa však situácia medzimesačne zhoršila.

Najhoršia situácia bola v Trenčianskom kraji. V marci 2021 v tomto regióne zomieralo takmer o 72 % viac ľudí, ako bol priemer v predošlých piatich rokoch. Tento kraj prevzal smutnú štafetu lídra v regionálnej nadúmrtnosti.

Nasledoval Žilinský kraj s nárastom počtu zomretých voči priemeru skoro o 58 %. Región na severe Slovenska zároveň zaznamenal najvýraznejší negatívny posun – najrýchlejší rast miery nadúmrtnosti (z februárových 20 % na marcových 58 %). Žilinský kraj sa tak z regiónu s najnižšou nadúmrtnosťou aj najnižším absolútnym počtom zomretých v januári i vo februári zmenil na región s druhou najvyššou mierou nadúmrtnosti.

V niektorých regiónoch však počas marca došlo aj prudkému poklesu počtu zomretých voči priemeru. Najmenšiu odchýlku od priemeru mal v marci Nitriansky kraj s mierou nadúmrtnosti 24 %. Tento región zaznamenal súčasne najvýraznejší pozitívny posun, keď znížil mieru nadúmrtnosti až o 68 bodov (z februárových 92 %).

Pozitívny vývoj zaznamenal tiež Bratislavský kraj, v marci v ňom zomrelo o 29 % osôb viac ako bol priemer v predošlých piatich rokoch. Aj tento región počas tretieho mesiaca dokázal prudko znížiť mieru nadúmrtnosti, a to až o 50 bodov.

Nárast počtu zomretých voči priemeru v krajoch - Graf

Štatistický úrad SR je gestorom a spracovateľom dát o úmrtnosti v SR. Dáta o počte zomretých spracúva ŠÚ SR z doručených formulárov „List o prehliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí“, v ktorých sú uvedené základné informácie o zomretom, vrátane príčin smrti. Formuláre poskytuje po skončení každého mesiaca približne tisíc matrík v SR s dátami o zomretých z takmer 3-tisíc miest a obcí SR. Uvedený formulár „List o prehliadke mŕtveho a štatistické hlásenie o úmrtí“ vypĺňa obhliadajúci lekár. ŠÚ SR je spracovateľom dát, nemá vplyv na údaje uvedené vo formulári.

* Pre elimináciu výkyvov jednotlivých rokov a objektivizáciu trendov ŠÚ SR porovnáva aktuálne počty zomretých s priemerom rovnakého obdobia (napr. daného mesiaca) predošlých piatich rokov, nielen medziročne (s rovnakým obdobím minulého roka).

Video s vyjadrením k téme Počet zomretých v SR v marci 2021



Dáta o úmrtnosti nájdete na www.statistics.sk v databáze Štatistického úradu SR DATAcube.:

Týždenné dáta: Zomrelí podľa vekových skupín a pohlavia - SR-oblasť-kraj (týždenne) [om3003tr] (pribúdajú vždy 4 týždne spolu po spracovaní, obsahujú aj štruktúry podľa vekových skupín po 5 rokov aj regionálne štruktúry / kraje). Dáta sú reportované Eurostatu.

EUROSTAT zverejňuje najaktuálnejšie dáta o úmrtnosti v Európe na týždennej báze v: Deaths by week

efinitívne údaje za rok 2021 budú dostupné až po skončení kalendárneho roka.

Definitívne údaje za predošlé roky o počte zomretých v rôznych štruktúrach ako aj o príčinách smrti sú na www.statistics.sk v záložke Štatistiky / Demografia a sociálne štatistiky / Obyvateľstvo a migrácia / Ukazovatele / Pramenné dielo – Zomretí.

  • Vydal :

  • Štatistický úrad SR
  • Lamačská cesta 3/C
  • 840 05 Bratislava 45
  • Slovenská republika
  • Informačný servis :

  • tel. +421 2 50 236 339
  • +421 2 50 236 335
  • e-mail: info@statistics.sk

Upozornenie: Pri uverejnení celej informatívnej správy alebo jej časti prosíme uviesť zdroj informácií Štatistický úrad Slovenskej republiky. Štatistický úrad SR tvorí kvalitné štatistiky užitočné pre spoločnosť podľa 16 zásad týkajúcich sa inštitucionálneho prostredia, štatistických procesov a výstupov podľa Kódexu postupov pre európsku štatistiku.


/wps/portal/ext/aboutus/office.activites/officeNews Marcový počet zomretých v SR bol najnižší za posledné štyri mesiace – nadúmrtnosť klesla, stále však dosahovala 48 % Z6_Q7I8BB1A00MKC0I3IHQBAR1412 /Štatistický úrad SR - Úvodná stránka /O nás /Významné aktivity a udalosti /Detail správy