Odpracované hodiny zamestnancov

Oblasť : Demografia a sociálne štatistiky

Okruh : Práca

Aktualizácia : 23.06.2023

Termín

Odpracované hodiny zamestnancov

Oblasť použitia

Práca

Definícia

Ukazovateľ zahŕňa všetky odpracované hodiny zamestnancov v riadnom pracovnom čase, aj v nadčase. Započítava sa sem čas strávený na pracovnej ceste, za ktorý sa platí mzda, resp. náhrada mzdy. Do odpracovaného času sa započítavajú aj odpracované hodiny pri výkone práce zamestnanca pre zamestnávateľa z domu. Za odpracovaný čas je potrebné považovať aj čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 2 Zákonníka práce). Ak organizácia uplatňuje Konto pracovného času podľa § 87a Zákonníka práce, za výkon práce v príslušnom týždni sa považuje čas, ktorý zodpovedá ustanovenému týždennému pracovnému času zamestnanca. Do „počtu odpracovaných hodín zamestnancami“ sa zahrnie počet hodín zodpovedajúcich ustanovenému týždennému pracovnému času zamestnanca v prepočte podľa dní, v ktorých sa v pracovnom týždni uplatňovalo konto pracovného času zamestnanca.

Pri vykazovaní počtu odpracovaných hodín za pedagogických zamestnancov, pre ktorých je stanovená miera vyučovacej povinnosti v priebehu týždňa spravidla na 19 - 21 základných vyučovacích hodín sa postupuje rovnako ako pri ostatných zamestnancoch v rozpočtovej sfére. Stanovený týždenný pracovný čas pre vlastných zamestnancov - učiteľov je potrebné vykazovať ako 40 hod. pracovný úväzok v týždni, resp.- 8 hodín za každý odpracovaný deň (bez ohľadu na rozvrhnutie vyučovacích hodín v jednotlivých dňoch týždňa). Za externých učiteľov, v prípade že sú odmeňovaní z miezd organizácie (školy) a zahŕňaní do evidenčného počtu zamestnancov, vykáže sa iba počet skutočne odpracovaných hodín za sledované obdobie.

V kategórii zamestnancov, ktorí majú nepravidelne rozvrhnutý pracovný čas v priebehu dňa resp. týždňa (napr. zamestnanci v umeleckých profesiách), sa vykáže počet skutočne odpracovaných hodín za príslušné sledované obdobie.

Za hodiny odpracované v nadčase (§ 97 Zákonníka práce) sa považuje každá hodina odpracovaná zamestnancom na príkaz organizácie alebo s jej súhlasom nad stanovenú týždennú pracovnú dobu, vyplývajúcu z vopred stanoveného rozdelenia pracovného času a vykonaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Rovnako u zamestnancov s kratším pracovným časom je prácou nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Za hodiny odpracované nadčas sa nepovažuje práca počas dní pracovného pokoja, ak je za tento odpracovaný čas poskytnuté náhradné pracovné voľno a tiež predĺženie pracovného dňa, za ktoré bude poskytnuté pracovné voľno. Práca vykonávaná v ďalšom pracovnom pomere v tej istej organizácii nie je prácou nadčas.

Do odpracovaného času sa nezapočítavajú poskytnuté prestávky na jedenie a oddych (§ 91 Zákonníka práce) a tiež zaplatený, avšak neodpracovaný čas ako napr. dovolenka, oficiálne sviatky, ďalej doba pracovnej neschopnosti, ošetrovania člena rodiny a pod, ako aj neodpracovaný čas z vážnych prevádzkových dôvodov organizácie, prípadne zavedenia osobitného režimu v organizácii (pre nedostatok práce, odbytové ťažkosti a pod.), kedy je po dohode so zamestnancami poskytovaná napr. 60% alebo 80%-ná náhrada mzdy (§ 142 ods.4 a 5 zákonníka práce).

Zdroj

Štatistický úrad SR

Merná jednotka

Hodina (hod)

Postup výpočtu
Právne predpisy

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov.

Väzba na medzinárodné štandardy

Nadväzuje na odporúčania Medzinárodnej organizácie práce (ILO) v oblasti štatistiky pracovného času - definície a merania neprítomnosti v práci, prijaté na 15. Svetovej konferencii ILO v Ženeve v r. 1993

Súvisiace pojmy
Synonymá
Kontext
Ostatné linky
Poznámky
Návrat na zoznam